O warmińskio-mazurskim portalu weterynaryjnym

O warmińskio-mazurskim portalu weterynaryjnym

Warmińsko-Mazurski Portal Weterynaryjny

Wywiad TVKORTOWO:

Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie pod koniec 2010 roku uzyskał fundusze na realizację projektu pt. “Utworzenie Warmińsko-Mazurskiego Portalu Weterynaryjnego wraz z budową baz danych i digitalizacją zasobów” w ramach: Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata  2007-2013, w osi priorytetowej 7 - Infrastruktura społeczeństwa informacyjnego, działanie 7.2.- Promocja i ułatwianie dostępu do usług teleinformatycznych, poddziałanie 7.2.2. Usługi i aplikacje dla MŚP (małych i średnich przedsiębiorstw. Projekt oznaczono następującym numerem WND-RPWM.07.02.02-28-048/10.

Głównym celem projektu była budowa portalu z zakresu weterynarii, administrowanego przez Wydział Medycyny Weterynaryjnej UWM w Olsztynie.

- budowa aktywnej strony internetowej spełniającej wymogi komunikacji on-line z obywatelami;

- zakup aparatury i oprogramowania do digitalizacji (w tym skanera do preparatów mikroskopowych, skanera 3D, zestawów do makrofotografii i zestawów komputerowych

W warmińsko mazurskim portalu weterynaryjnym sa zamieszone treści z zakresu weterynarii opracowane w poszczególnych katedrach wydziału. Poza tym są zamieszczone zapisane cyfrowo preparaty mikroskopowe (mikroskop wirtualny) z zakresu histologii, histopatologii, mikrobiologii i parazytologii; obiekty 3D, cyfrowe zapisy uzyskiwane z posiadanych urządzeń obrazujących takich jak: endoskopy, USG, RTG, rezonans magnetyczny;

Portal jest dostępny w sieci Internet  jako serwis WWW (www.wet.uwm.edu.pl). Serwis jest złożony z dwóch struktur: portalu zewnętrznego – dla osób zainteresowanych problematyka weterynaryjną i portalu wewnętrznego – dla pracowników i studentów Wydziału. Portal zewnętrzny jest elektroniczną platformą umożliwiającą publikację i prezentację informacji z różnych dziedzin weterynarii przez osoby odwiedzające portal. Na stronach portalu przedsiębiorcy oraz mieszkańcy mogą zapoznać się z dokumentami publikowanymi przez pracowników Wydziału i lekarzy weterynarii pracujących w terenie.  Z kolei rolą portalu wewnętrznego jest integracja informacji i usług dotyczących Wydziału. Portal umożliwia wprowadzanie i udostępnianie informacji  każdej z wydziałowych jednostek uczestniczących w projekcie, jest źródłem specjalistycznej wiedzy dla lekarzy i studentów Wydziału Weterynaryjnego. PorPoprzez portal mamy łatwy dostęp do podstawowej oraz specjalistycznej wiedzy o zdrowiu i chorobach zwierząt w tym zwierząt gospodarskich oraz zwierząt towarzyszących. Ponadto jest źródłem informacji o zagrożeniach ze strony chorób zakaźnych zwierząt, programach zwalczania i metodach zabezpieczenia – bioasekuracji, bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego i pasz, udostępnia również szereg ważnych informacji z zakresu weterynaryjnej ochrony zdrowia publicznego.

Wchodząc na stronę warmińsko-mazurskiego portalu weterynaryjnego  poprzez zamieszczone linki można uzyskać pełną informację o tym co dzieje się w zakresie weterynarii w naszej uczelni, kraju i na świecie.