Katedra Anatomii Zwierząt

Pracownie

Pracownie

1. Laboratorium immunohistochemiczne

Laboratorium wyposażone jest w sprzęt niezbędny do przygotowywania preparatów mikroskopowych (kriostat mrożeniowy) oraz stanowiska do przeprowadzania barwień immunohistochemicznych. W barwieniach wykorzystywane są różnogatunkowe surowice zawierające specyficzne przeciwciała (przeciwciała pierwotne) skierowane przeciwko badanym substancjom biologicznie aktywnym oraz odpowiednie przeciwciała wtórne.

Laboratorium posiada możliwość wykonywania barwień immunohistochemicznych metodami immunoenzymatycznymi oraz immunofluorescencyjnymi w których przeciwciała wtórne znakowane są odpowiednim fluorochromami (substancja mająca zdolność do fluorescencji). Do analizy tak przeprowadzonych barwień niezbędny jest mikroskop wyposażony w system do fluorescencji (odpowiednia lampa oraz zestaw filtrów dostosowujących długość fali świetlnej). Metoda immunofluorescencyjna pozwala również na zastosowanie ultranowoczesnych technik analizy i obrazowania (takich jak mikroskopia konfokalna) dzięki czemu możliwa jest bardzo szczegółowa analiza uzyskanych wyników.

Laboratorium immunocytochemiczne posiada również możliwość wykonywania klasycznych barwień histologicznych (np. Hematoksylina - Eozyna).


2. Laboratorium genomiki i transkryptoniki

Laboratorium posiada nowoczesny sprzęt pozwalający na przeprowadzanie badań wykorzystujących techniki biologii molekularnej.

Laboratorium zaopatrzone jest w termocyklery do PCR oraz real-time PCR (qPCR, Applied Biosystems 7500 Fast), fluoroimager (Typhoon 9410 GE Healthcare), analizator genetyczny (ABI PRISM 310 Genetic Analyzer), system do mikroinjekcji (InjectMan® NI 2 FemtoJet® express, Eppendorf) i szereg innych. W Laboratorium wykonuje się badania z wykorzystaniem metod: PCR, RT-PCR, qPCR (real-time PCR), hybrydyzacja in situ, western blot, sekwencjonowanie, klonowanie oraz inne techniki inżynierii genetycznej.

Badania przeprowadzane w Laboratorium dotyczą głównie wpływu czynników fizjologicznych i patologicznych na poziom ekspresji genów. Bada się m.in. zmiany w ekspresji neuropeptydów i ich receptorów w przebiegu chorób u zwierząt.

Głównym zwierzęciem laboratoryjnym używanym w Laboratorium jest świnia domowa (Sus scrofa domestica), jednakże obecnie coraz częściej wykorzystuje się inny model zwierzęcy jakim jest danio pręgowany (Danio rerio). Jest to gatunek coraz częściej stosowany w badaniach neurobiologicznych. Dzięki posiadaniu licznych zalet, których nie mają inne modele zwierzęce, umożliwia badania podstawowych procesów zachodzących w organizmach kręgowców.


3. Pracownia mikroskopowa

Pracownia jest wyposażona w mikroskopy fluorescencyjne (firmy Zeiss) pozwalające na analizę preparatów wykonanych metodą immunofluorescencyjną oraz układ do wykonywania mikrofotografii metodą cyfrową (wysokiej jakości kamera cyfrowa firmy Zeiss sprzężona z komputerem). Urządzenia pozwalają również na analizę i obrazowanie preparatów barwionych metodami immunoenzymatycznymi oraz klasycznymi (mikroskopia świetlna). Dodatkowo pracownia wyposażona jest w ultranowoczesny mikroskop konfokalny (Zeiss LSM-700) pozwalający na szczegółową analizę struktur komórkowych oraz obrazowanie otrzymanych wyników poprzez skanowanie poszczególnych płaszczyzn preparatu mikroskopowego. Posiadany mikroskop wyposażony jest w lasery ciała stałego wykazujące ogromną przewagę nad konstrukcjami stosującymi laser argonowy. Mikroskop pozwala również na uzyskanie mikroskopowych obrazów 3D badanych struktur.