Katedra Mikrobiologii i Immunologii Klinicznej

1 Mikrobiologia

Cel kształcenia

Celem kształcenia jest zapoznanie studentów z podstawową wiedzą z zakresu morfologii i fizjologii bakterii, grzybów, wirusów i prionów oraz mechanizmami ich chorobotwórczego działania. Mikrobiologia stanowi wprowadzenie do nauczania przedmiotów kierunkowych, takich jak choroby zakaźne zwierząt, patomorfologia, higiena mleka, czy higiena produktów pochodzenia zwierzęcego, realizowanych w trakcie dalszych etapów studiów.

Po skończonym kursie mikrobiologii student powinien umieć 1) pobierać, zabezpieczać i przesyłać materiały do badań mikrobiologicznych, 2) bezpiecznie pracować w laboratorium z materiałem biologicznym, z zachowaniem warunków aseptycznych, 3) przeprowadzić podstawową diagnostykę mikrobiologiczną, z zastosowaniem odpowiednich technik izolacji i identyfikacji patogennych bakterii, grzybów i wirusów, 4) oznaczać poziom wrażliwości bakterii i grzybów na działanie chemioterapeutyków.

Tematyka ćwiczeń

Zasady BHP w laboratorium mikrobiologicznym. Metody sterylizacji. Pobieranie, przesyłanie, przygotowywanie i przechowywanie materiałów do badań mikrobiologicznych. Tok postępowania rozpoznawczego w bakteriologii, mykologii i wirusologii. Metody barwienia i mikroskopowania bakterii i grzybów. Metody izolacji i hodowli bakterii, grzybów i wirusów. Metody różnicowania biochemicznego bakterii i grzybów. Metody identyfikacji serologicznej i molekularnej drobnoustrojów. Lizotypia i określenie typu bakteriocynowego. Antybiogram i antymykogram. Próba biologiczna. Badania ilościowe w bakteriologii i wirusologii. Technika prac wirusologicznych z zastosowaniem podłóż biologicznych (zarodki kurze, pierwotne hodowle komórkowe, linie komórkowe). Badanie serologiczne w diagnostyce chorób zakaźnych. Diagnostyka mikrobiologiczna poszczególnych rodzajów i gatunków bakterii i grzybów patogennych dla zwierząt i człowieka.

Tematyka wykładów

Charakterystyka i morfologia bakterii, grzybów, wirusów i prionów. Czynniki zjadliwości bakterii i grzybów. Etapy wirusowego zakażenia komórki i organizmu. Mechanizmy chorobotwórczego działania patogenów. Nieswoiste i swoiste mechanizmy odporności przeciwzakaźnej. Profilaktyka i chemioterapia zakażeń. Systematyka i omówienie rodzin/rodzajów/gatunków bakterii, grzybów i wirusów patogennych dla zwierząt i człowieka.

Organizacja zajęć

Mikrobiologia jest przedmiotem dwusemestralnym, realizowanym w wymiarze 135 godzin (60 godzin wykładów i 75 godzin ćwiczeń), w trakcie III i IV semestru studiów. Kończy się egzaminem, przeprowadzanym w sesji letniej. Ćwiczenia odbywają się w sali 160 w bloku 105.

Kierownik Przedmiotu

dr hab. Joanna Małaczewska, prof. UWM

Pobierz szczegółowy plan