Relacja z Konferencji szkoleniowo-naukowej Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego „Człowiek, żywność, środowisko – problemy współczesnej toksykologii” Olsztyn 16-19 września 2014 r.

Opublikował/a: Tadeusz Bakuła

W dniach 16-19 września 2014 roku na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej odbyła się Konferencja szkoleniowo-naukowa Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego pt: „Człowiek, żywność środowisko – problemy współczesnej toksykologii”. Konferencję objął Honorowym Patronatem J.M. Rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie prof. dr hab. Ryszard Górecki. Konferencja została zorganizowana przez Oddział Warmińsko-Mazurski Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego w Olsztynie i Katedrę Farmakologii i Toksykologii Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego był dr Dariusz Barski – przewodniczący Oddziału Warmińsko-Mazurskiego PTToks. Konferencję zaszczycili swoją obecnością m.in. Prezydent Miasta Olsztyna dr Piotr Grzymowicz, Prorektor ds. Nauki UWM prof. dr hab. Jerzy J. Jaroszewski, Dziekan Wydziału Medycyny Weterynaryjnej prof. dr hab. Andrzej Koncicki, Prezes Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego prof. dr hab. Wojciech Wąsowicz oraz Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej lek wet. Janusz Dzisko oraz Członkowie Honorowi Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego w osobach: prof. dr hab. Marcin Kamiński (Katowice), prof. dr hab. Jerzy Krechniak (Gdańsk), prof. dr hab. Jan Krzysztof Ludwicki (Warszawa), prof. dr hab. Janina Moniuszko Jakoniuk (Białystok) oraz prof. dr hab. Andrzej Starek (Kraków).

Celem Konferencji było przedstawienie aktualnych wyników badań obejmujących zagadnienia szeroko pojętej toksykologii. Obok prezentacji dorobku naukowego różnych zespołów badawczych, zadaniem Konferencji było także przekazywanie wiedzy i doświadczeń młodszym Koleżankom i Kolegom oraz integracja środowiska naukowego.

Konferencje Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego  organizowane są cyklicznie (co 3 lata) przez poszczególne Oddziały Towarzystwa. Tegoroczna była 11 z kolei, ale po raz pierwszy odbyła się w Olsztynie. Spotkania tego typu są najważniejszymi wydarzeniami naukowymi środowiska toksykologów w Polsce, w ramach których odbywa się Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego połączony z wyborami władz na kolejną kadencję 2014-2017.

Zorganizowana w Olsztynie Konferencja Polskiego Towarzystwa Toksykologicznego cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Wzięło w niej udział ponad 160 uczestników, w tym z Czech i Nowej Zelandii oraz wielu wystawców sprzętu laboratoryjnego i aparatury analitycznej. W trakcie Konferencji można było wysłuchać wykładów i referatów wybitnych polskich toksykologów reprezentujących środowiska akademickie i instytuty naukowo-badawcze. Brali w niej udział nie tylko pracownicy naukowi, ale także praktykujący lekarze medycyny i weterynarii oraz pracownicy laboratoriów analityczno-diagnostycznych.

Podczas Konferencji zorganizowano 7 sesji plenarnych dotyczących toksykologii: środowiskowej, doświadczalnej, klinicznej i sądowej, weterynaryjnej, molekularnej, analityki w toksykologii, oceny ryzyka oraz 2 sesje posterowe. Wygłoszono ok. 60 wykładów i referatów oraz przedstawiono 110 doniesień w formie plakatu. Odbyły się także warsztaty (organizowane przez firmę BIOANALITIC) dotyczące przygotowania próbek w nowoczesnym laboratorium analitycznym.