Technika inkubacji jaj gęsich – prezentacja zakładu wylęgowego.
Technika inkubacji jaj bez „nasiadki” znana była już w starożytności. Według źródeł archeologicznych pierwsze inkubatory powstały 4000 lat przed narodzeniem Chrystusa. Pomimo tak długiego upływu czasu oraz związanego z tym, postępu poczynionego w ramach automatyzacji czynności związanych z możliwością usprawnienia, lepszej kontroli (zarówno pod względem parametrów inkubacji jak i kontroli epizootycznej) oraz synchronizacji sztucznych lęgów do dnia dzisiejszego 100% wylęgowość z jaj nałożonych do inkubatora jest osiągalna jedynie teoretycznie.
Wyniki lęgu oraz jakość piskląt zależą od wielu czynników. Do najważniejszych z nich można zaliczyć: wartość biologiczną jaj (warunkowaną stanem fizjologicznym ptaków stad rodzicielskich, ich utrzymaniem oraz żywieniem), postępowanie z jajami wylęgowymi oraz technikę inkubacji. Parametry inkubacji w największym stopniu decydujące o prawidłowym przebiegu embriogenezy to: temperatura, wilgotność, koncentracja O2 i CO2 oraz zmiana położenia jaj w czasie lęgu.
Pomimo, że największy postęp technologiczny sztucznych lęgów jak również większość doniesień w fachowej literaturze dotyczy w głównej mierze techniki inkubacji jaj drobiu grzebiącego - co wynika z udziału w ogólnej, krajowej (jak i światowej) produkcji drobiarskiej – nie należy lekceważyć znaczenia gospodarczego drobiu wodnego (gęsi, kaczki).
Poniżej znajdą Państwo link do prezentacji autorstwa Marcina Łużeckiego, studenta V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, UWM w Olsztynie dotyczącej parametrów inkubacji wylęgowych jaj gęsich oraz zabiegów przeprowadzanych z tymi jajami na terenie zakładu wylęgowego. Materiały te z jednej strony mają na celu poszerzanie świadomości studentów jak również, kierowane (głównie) do studentów V roku (jednak nie tylko) mogą okazać się przydatne do nauki zagadnień związanych ze sztucznymi lęgami jaj drobiu (w ogóle).
Życzymy miłego studiowania
Śmiałek M., Tykałowski B.
Nie jesteś zalogowany. Zaloguj się lub dodaj komentarz bez logowania:
Komentarze (1)
inkubacja jaj gęsich